середа, 21 вересня 2016 р.

Санітарно-гігієнічні вимоги до облаштування кабінету інформатики та вимоги техніки безпеки

Санітарно-гігієнічні вимоги до облаштування кабінету інформатики та вимоги техніки безпеки

Санітарно-гігієнічні вимоги до облаштування КІІКТ встановлюються Державними санітарними правилами і нормами влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу (затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України від 14.08.2001 N 63 ) та Державними санітарними правилами та нормами влаштування і обладнання кабінетів комп’ютерної техніки в навчальних закладах та режим праці учнів на персональних комп’ютерах (затверджені постановою Головного державного санітарного лікаря України 30.12.1998 № 9), вимоги безпеки під час навчання в кабінетах інформатики встановлюються «Правилами безпеки під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів системи загальної середньої освіти» (затверджені наказом Держнаглядохоронпраці України 16.03.2004 № 81).

Вимоги до приміщень, освітлення

КІІКТ повинні розміщуватися в приміщеннях з природним і штучним освітленням та організованим обміном повітря. Орієнтація вікон повинна бути на північ або північний схід, вікна повинні мати жалюзі або штори. Як джерела світла при штучному освітленні повинні застосовуватись переважно люмінесцентні лампи. Забороняється застосування світильників без розсіювачів та екрануючих ґратів. Чищення скла вікон і світильників здійснюється не рідше 2 разів на рік. КІІКТ не дозволяється розміщувати у підвальних приміщеннях. Площа на одного учня, який працює на ПК, повинна складати не менше 6 кв. м, об’єм — не менше 20 куб. м. Державними санітарними правилами і нормами передбачено, що площа учбових приміщень з ПК повинна розраховуватись на півкласу учнів, але не більше 12 чоловік (у той же час наповнюваність класів згідно із Законом України «Про загальну середню освіту» може бути до 30 учнів).

Вимоги до мікроклімату

У КІІКТ температура повітря повинна бути 19,5±0,5°С, відносна вологість повітря 60±5%, швидкість руху повітря не більше 0,1 м/с. У кабінетах повинен бути забезпечений трикратний обмін повітря за 1 годину. Для охолодження й очищення повітря від пилу можуть бути встановлені побутові кондиціонери, які мають позитивний гігієнічний висновок державної санітарно-гігієнічної експертизи.

Вимоги до обладнання робочого місця

Екран монітора залежно від висоти символів рекомендовано розміщувати на відстані 400-800 мм від очей користувача. Для забезпечення точного і швидкого читання інформації в зоні найкращого бачення площина екрана повинна бути перпендикулярною нормальній лінії зору. Рекомендується застосовувати спеціальні столи для комп’ютерів, які складаються з двох горизонтальних поверхонь: одна для клавіатури і посібників, друга для монітора. Обидві поверхні повинні регулюватися за висотою.

Вимоги електробезпеки

Не допускається:
§  використання електрообладнання кабінету інформатики в умовах, що не відповідають вимогам інструкцій підприємств-виробників;
§  експлуатація кабелів та проводів з пошкодженою або такою, що втратила захисні властивості за час експлуатації, ізоляцією;
§  розміщення електрообладнання поблизу джерел тепла, у місцях з недостатньою вентиляцією;
§  залишати працюючий ПК без догляду на тривалий час — більше 30 хв; підключення ПК до електромережі та електророзеток, що не мають захисного заземлення.
Перед початком навчання вчитель (викладач) повинен візуально перевірити непошкодженість захисного заземлення в тих кабінетах інформатики, у яких це заземлення виконано відкритим проводом.
Слід вимикати кабель живлення електрообладнання з електромережі, якщо воно залишається непрацюючим на тривалий час — добу і більше.

Організація безпечної роботи

На початку вивчення предметів з інформатики учні закріплюються вчителем (викладачем) за робочими місцями з урахуванням зросту, стану зору та слуху. У випадку навчальної потреби допускається тимчасова зміна розташування учнів у кабінеті інформатики. Учителі (викладачі) стежать за виконанням учнями вимог безпеки під час навчання в кабінеті інформатики. Позакласні заняття з інформатики проводяться в присутності вчителів (викладачів).
До роботи на комп’ютері допускаються учні, які пройшли первинний інструктаж з охорони праці (безпеки життєдіяльності). Робота з комп’ютером повинна проводитися в індивідуальному режимі.
Безперервна робота учнів з екраном відеомонітора не має перевищувати:
§  для учнів І класу (6 років) — 10 хв за одну навчальну годину;
§  для учнів ІІ–V класів — 15 хв за одну навчальну годину;
§  для учнів VI–VII класів — 20 хв за одну навчальну годину;
§  для учнів VІІІ–ІХ класів — 25 хв за одну навчальну годину;
§  для учнів Х–ХІІ класів на першій годині занять — 30 хв, на другій годині — 20 хв.
Для учнів 10–11-х класів дозволяється варіант організації занять з інформатики, під час якого передбачається один урок теоретичних занять, а другий — практичних. Практичні заняття містять:
§  неперервну роботу з ПК — 25–30 хв;
§  виконання комплексу вправ для профілактики зорової і статичної втоми — 5 хв;
§  продовження роботи з ПК до кінця заняття — 10–15 хв.
Після неперервної роботи за екраном протягом зазначеного часу повинні проводитися протягом 1,5–2 хв вправи для профілактики зорової втоми; через 25–30 хв роботи з використанням комп’ютера — фізичні вправи для профілактики загально втоми.
Навчання на комп’ютерах повинно проводитися з урахуванням можливостей кожного учня в індивідуальному режимі, який визначає вчитель. Початок і закінчення занять з кожною групою учнів фіксується в журналі обліку використання комп’ютерів відповідно до віку.

Загальна тривалість під час профільного навчання учнів на ПК не повинна перевищувати 2 годин на день.

Немає коментарів:

Дописати коментар