субота, 14 грудня 2013 р.

12.2. Місце України в міжнародних відносинах Європи часів Богдана Хмельницького

Середина XVII ст. в історії Європи – неспокійний час. Саме у цей період в Англії проходить буржуазна революція, насідком якої стало узаконення країни як обмеженої монархії та промисловий переворот. Виступи проти офіційної влади відбуваються у Скандинавії та інших країнах, проходять чисельні народні повстання, перша всеєвропейська Тридцятилітня війна. Схожі процеси відбувалися на сході Європи. Тут розпочалася Національно-визвольна війна українського народу проти польського панування. 
Б. Хмельницький, воюючи проти Польщі, постійно вступав у військово-політичні союзи, руйнував союзи інших держав проти України. Так головним, хоча і постійно зрадливим, союзником України у боротьбі проти Польщі стало Кримське ханство. Татарська кіннота суттєво допомагала козакам у бойових діях. Були встановлені дипломатичні зв'язки з Османською імперією. Відправляючи свого сина Тиміша з козаками у Молдавію, Хмельницький намагався залучити на свою сторону молдавського володаря Лупула. Союзницькі відносини встановилися і з Валахією, Трансільванією. Однак був період (1653 p.), коли Молдавія, Валахія і Трансільванія утворили ворожий щодо України блок. 
Широкого розвитку набули зв'язки зі Швецією у 1655-1657 роки. Прибув в Україну і посол Венеції з пропозицією спільних дій проти Османської імперії, але Хмельницький на цей крок не погодився. Проти України активно виступала у союзі з Польщею Австрія. 
Активні зв'язки налагоджував Хмельницький з Московією. Їх результатом стало укладення 1654 р. союзу у війні проти Польщі («Березневі статті»). За ними Московія ставала протектором (захисником) України. Держава Хмельницького входила до Московської на правах широкої автономії. 
Отже Україна була вагомим чинником міжнародного життя тогочасної Європи.

Немає коментарів:

Дописати коментар