неділя, 10 лютого 2013 р.

54 Закони Менделя. Гіпотеза чистоти гамет.


Зако́ни Ме́нделя — закони, що становлять основу класичної генетики. У своїх працях Г. Мендель ґрунтувався на дослідженнях, проведених на горосі пахучому (рід Pisum). Цей об'єкт виявився вдалим, тому що для нього характерне самозапилення, яке уможливлює одержання чистих ліній, тобто особин гомозиготних за більшістю генів. У своїх роботах Мендель не виділяв окремих законів, їх виділили й назвали інші дослідники, вже після їхнього перевідкриття в 1900 році. Закон чистоти гамет: в кожну гамет потрапляє лише одна алель з пари алелей даного гена батьківської особини.
У нормі гамета завжди чиста від другого гена алельних пари. Цей факт, який за часів Менделя не міг бути твердо встановлено, називають також гіпотезою чистоти гамет. Надалі ця гіпотеза була підтверджена цитологічними спостереженнями. З усіх закономірностей спадкування, встановлених Менделем, даний "Закон" носить найбільш загальний характер (виконується при найбільш широкому колі умов).
Гіпотеза чистоти гамет. Мендель припустив, що при утворенні гібридів спадкові чинники не змішуються, а зберігаються в незмінному вигляді. У гібрида присутні обидва чинники - домінантний і рецесивний, але вияв ознаки визначає домінантний спадковий фактор, рецесивний ж придушується. Зв'язок між поколіннями при статевому розмноженні здійснюється через статеві клітини - гамети. Отже, необхідно допустити, що кожна гамета несе тільки один фактор з пари. Тоді при заплідненні злиття двох гамет, кожна з яких несе рецесивний спадковий фактор, буде призводити до утворення організму з рецесивним ознакою, що виявляється фенотипно. Злиття ж гамет, кожна з яких несе домінантний фактор, або ж двох гамет, одна з яких містить домінантний, а інша рецесивний фактор, буде приводити до розвитку організму з домінантним ознакою. Таким чином, поява у другому поколінні рецессивного ознаки одного з батьків може бути тільки за двох умов: 1) якщо у гібридів спадкові чинники зберігаються в незмінному вигляді, 2) якщо статеві клітини містять тільки один спадковий фактор із алельних пари. Розщеплення потомства при схрещуванні гетерозиготних особин Мендель пояснив тим, що гамети генетично чисті, тобто несуть тільки один ген з аллельноі пари. Гіпотезу (тепер її називають законом) чистоти гамет можна сформулювати наступним чином: при утворенні статевих клітин в кожну гамет потрапляє лише один алель з пари алелей даного гена

Немає коментарів:

Дописати коментар