неділя, 10 лютого 2013 р.

18. Нервова система, будова і функції.


Нервова система — цілісна морфологічнаі функціональна сукупність різних взаємопов'язаних нервових структур, яка спільно з гуморальною системоюзабезпечує взаємопов'язану регуляцію діяльності усіх систем організму та реакціюна зміну умов внутрішнього та зовнішнього середовища. Нервова система діє як інтегративна, зв'язуючи в єдине ціле чутливість, рухову активність та роботу інших регуляторних систем (ендокринної таімунної).
У більшості тварин нервова система складається з двох частин — центральноїта периферичної. Центральна нервова система хребетних (зокрема людини) складається з головного та спинного мозку. Периферична нервова система складається з сенсорних нейронів, сукупностей нейронів, що називаються гангліями, та нервів, що сполучають їх між собою та з центральною нервовою системою.
Нерви залежно від складу їхніх волокон поділяють на чутливі, рухові і змішані. Чутливі нерви містять доцентрові волокна, рухові — відцентрові волокна, а змішані — обидва види нервових волокон. Багато нервів та їхніх розгалужень на периферії крім нервових волокон мають нервові вузли (ганглії). Вони складаються з нейронів, відростки яких входять до складу нервів, та їхніх розгалужень (нервові сплетення).
Нервова система хребетних тварин часто ділиться на центральну нервову систему(ЦНС) і периферійну нервову систему(ПНС). ЦНС складається з головного іспинного мозку. ПНС складається зі всіх інших нервів і нейронів, які не лежать в межах ЦНС. Переважаюча більшість нервів (які фактично є аксонами нейронів) належить ПНС. Периферійна нервова система ділиться на соматичну нервову систему і автономну нервову систему.
Соматична нервова система відповідає за координування руху тіла, а також за отримання і передачу зовнішніх стимулів. Ця система регулює дії, які знаходяться під свідомим контролем.
Автономна нервова система поділяється на парасимпатичний, симпатичний та ентеричний відділи. Симпатична нервова система відповідає на небезпеку або стрес, і, серед багатьох фізіологічних змін, може визвати збільшення серцевого ритму і тиску крові та збудження органів відчуття завдяки збільшенню адреналіну в крові. Парасимпатична нервова система, з другого боку, відповідає за стан відпочинку, і забезпечує скороченнязіниці, уповільнення серця, розширення кровоносних судин та стимулювання травних ісечостатевих систем.

Немає коментарів:

Дописати коментар